Něco málo o přídatných látkách „E”

Od 1.1.1986 musí být všechny průmyslově vyrobené potraviny a nápoje u EU označeny názvem použité přídatné látky (éčka) nebo písmenem E s příslušným číselným kódem. Existují však vyjímky, jež dovolují používat skupinové názvy, jako například aromata, stabilizátor, emulgátor apod. Další vyjímkou jsou včelí med, cukr, kakao, instantní káva a alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 1,2%. Bohužel jsou i takové aditivní látky, které výrobce nemusí na etiketě vůbec uvést, např. rozdružovací činidla, zamezující hrudkování moučkového cukru, hladké mouky, soli apod.

Antioxidanty – jsou látky, které mají zabraňovat nepotřebným změnám skladovaných potravin vznikajícím působením vzdušného kyslíku, např. omezovat žluknutí tuků.

Barviva – jsou látky užívané pro zlepšování vzhledu nabízených potravin. Jejich přídavek nalezneme téměř u všech barevných cukrovinek, zmrzlin atd.

Látky prodlužující trvanlivost – jsou látky užívané za účelem prodlužování trvanlivosti potravin. Často se v tomto případě používají chemické konzervanty, přičemž zhoršená kvalita výrobku vyplývá mimo jiné i z toho, že velmi dlouho uměle udržované potraviny ztrácejí své původní nutriční hodnoty.

Látky zlepšující chuť – do této kategorie patří
a) náhradní sladidla sloužící k přislazování potravin, u nichž je úmyslně snižován či vynecháván cukr,
b) látky chuťově povzbuzující, jejichž pravidelný příjem má také nepříznivý dopad na zdravotní stav (např. glutaman sodný).

Biologicky aktivní látky – slouží k obohacení potravin o důležité látky a tím zvyšují biologické hodnoty potravin ( např. enzymy, vitamíny, minerály).

Emulgátory – spojují dvě fáze (olej a voda), které se normálně nemísí.
Látky upravující konzistenci – zahušťují, želatinují nebo zvětšují obsah potravin.

Ostatní užívané látky – do této kategorie patří nosiče a rozpouštědla, látky protizpékavé a protihrudkující a látky určené k aromatizaci potravin.


Použitá literatura:
V. Syrový - TAJEMSTVÍ VÝROBCŮ POTRAVIN, Praha 2002
odborník, potravin.chemik - natur.toe.cz

 

Designed © 2004 by Foxnet Webdesign